Microchip Technology PIC16LF1503T-I/MG
PIC16LF1503T-I/MG picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1503T-I/MG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16LF1503T-I/MG.pdf
Availability of PIC16LF1503T-I/MG
QUANTITY
PIC16LF1503T-I/MG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1503T-I/MG
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1503T-I/MG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1503T-I/MG
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1503T-I/MG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1503T-I/MG Details Description
Related parts for PIC16LF1503T-I/MG
CAP CER 1.4PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN TAB HSG .250 2POS BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 5A datasheet.pdf
SGE-245-2-1600L 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 330MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
TERMINAL WSI 4/2 NO LED C1D2 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
UTI 2 5-PE/L/L datasheet.pdf
42MM WTB HTEMP RA HDR WOFLG datasheet.pdf