Microchip Technology PIC16LF1508-I/SS
PIC16LF1508-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1508-I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20-SSOP
Datasheet Download
PIC16LF1508-I/SS.pdf
Availability of PIC16LF1508-I/SS
QUANTITY
PIC16LF1508-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1508-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1508-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1508/9 Datasheet 20/Jun/2013
Lead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1508-I/SS
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1508-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1508-I/SS Details Description
Related parts for PIC16LF1508-I/SS
LED 7-SEG .56" 1DIGIT BLUE CA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CONN 40POS 2MM IDC SOCKET 30AU datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SC59-3 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 140 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
05P MTA156 CONN ASSY 18AWG ORA datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf