Microchip Technology PIC16LF1509-E/GZ
PIC16LF1509-E/GZ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1509-E/GZ
Brief Description
IC MCU 8BIT 20UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1509-E/GZ.pdf
Availability of PIC16LF1509-E/GZ
QUANTITY
PIC16LF1509-E/GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1509-E/GZ
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1509-E/GZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1509-E/GZ
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1509-E/GZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1509-E/GZ Details Description
Related parts for PIC16LF1509-E/GZ
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
HEADER 20POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 99POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PIN PWRBND 8-10AWG AG CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 35POS GOLD datasheet.pdf
IC MOTOR DVR BRIDGE 4CH 28HSOP datasheet.pdf
OSC SO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf