Microchip Technology PIC16LF1516-I/SS
PIC16LF1516-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1516-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16LF1516-I/SS.pdf
Availability of PIC16LF1516-I/SS
QUANTITY
PIC16LF1516-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1516-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1516-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConfigurable Logic Cell
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1516/17/18/19 Datasheet Update 05/Aug/2013
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1516-I/SS
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1516-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1516-I/SS Details Description
Related parts for PIC16LF1516-I/SS
IC ADC 10BIT QUAD SRL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC VCXO 250.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
IC REG BST CTRLR datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf