Microchip Technology PIC16LF1516T-I/MV
PIC16LF1516T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1516T-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1516T-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF1516T-I/MV
QUANTITY
PIC16LF1516T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1516T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1516T-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1516/17/18/19 Datasheet Update 05/Aug/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1516T-I/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1516T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1516T-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1516T-I/MV
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLACK/RED datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN IDC 6POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 35POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf