Microchip Technology PIC16LF1575T-I/JQ
PIC16LF1575T-I/JQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1575T-I/JQ
Brief Description
IC MCU 8BIT 16UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1575T-I/JQ.pdf
Availability of PIC16LF1575T-I/JQ
QUANTITY
PIC16LF1575T-I/JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1575T-I/JQ
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1575T-I/JQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPic16(L)F1574/5/8/9 Family Data Sheet Update 06/Oct/2015
Pic16(L)F1574/5/8/9 14/20-Pin Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityLIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1575T-I/JQ
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1575T-I/JQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1575T-I/JQ Details Description
Related parts for PIC16LF1575T-I/JQ
IC COMP DUAL 400MV REF TSOT23-6 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC DESER/DESCRAM DGTL VID 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SW KEYBRD MOD 6BUTTON SPST GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
METRAL HDR 2MX4R datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf