Microchip Technology PIC16LF1708-E/ML
PIC16LF1708-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1708-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16LF1708-E/ML.pdf
Availability of PIC16LF1708-E/ML
QUANTITY
PIC16LF1708-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1708-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1708-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16F170X171X 8-bit Microcontrollers
8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1704,8 Errata Datasheet Update 19/Nov/2013
PIC16(L)F1704/1708 Errata/Datasheet Update 10/Jan/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1708-E/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1708-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1708-E/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1708-E/ML
MODULE PIP .9-2.5V 6A HORZ T/H datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 90MA 10.4 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
15POS M HD FILTER 830PF datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf