Microchip Technology PIC16LF1709-I/ML
PIC16LF1709-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1709-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16LF1709-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF1709-I/ML
QUANTITY
PIC16LF1709-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1709-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1709-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1709-I/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1709-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1709-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1709-I/ML
CONN HDR 4POS R/A KEY-Y 30GOLD datasheet.pdf
DISPLAY 4X7 NUM LDP BCD GRN datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 400W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf