Microchip Technology PIC16LF1713-E/MV
PIC16LF1713-E/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1713-E/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 4K FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1713-E/MV.pdf
Availability of PIC16LF1713-E/MV
QUANTITY
PIC16LF1713-E/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1713-E/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1713-E/MV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1713-E/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1713-E/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1713-E/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1713-E/MV
CONN SOCKET 24-28AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
COMPUTER SNGL BD BL2020 IDC HDR datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 0.8V SNT-4A datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
PRINTER RIBBON HYBRID 2.52 WI datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf