Microchip Technology PIC16LF1716-E/SO
PIC16LF1716-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1716-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1716-E/SO.pdf
Availability of PIC16LF1716-E/SO
QUANTITY
PIC16LF1716-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1716-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1716-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1716-E/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1716-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1716-E/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1716-E/SO
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC AUDIO/VIDEO MUXI 4X1 10UMAX datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 20A SNAP datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:4 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/2W .005% AXIAL datasheet.pdf