Microchip Technology PIC16LF1718-E/ML
PIC16LF1718-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1718-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF1718-E/ML.pdf
Availability of PIC16LF1718-E/ML
QUANTITY
PIC16LF1718-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1718-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1718-E/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1718-E/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1718-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1718-E/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1718-E/ML
TRANS NPN 80V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH KNOB FLUTE 0.75" NAT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 20 POSITION datasheet.pdf
MOD CABLE 12FT COILED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
POWERSOIC-24/PSOP-24/HSOP-24 STE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf