Microchip Technology PIC16LF1719-E/P
PIC16LF1719-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1719-E/P
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
PIC16LF1719-E/P.pdf
Availability of PIC16LF1719-E/P
QUANTITY
PIC16LF1719-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1719-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1719-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 24/Apr/2015
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 28x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1719-E/P
Related LinksPIC16LF, PIC16LF1719-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1719-E/P Details Description
Related parts for PIC16LF1719-E/P
LCD 4 DIGIT .5" REFLECTIVE STD datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 5X6 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20BGA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
MCU ARM 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/5W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf