Vishay/Dale RNC55J3332BSRE6
RNC55J3332BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3332BSRE6
Brief Description
RES 33.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3332BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3332BSRE6
QUANTITY
RNC55J3332BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3332BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3332BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3332BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3332BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3332BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3332BSRE6
FIXED IND 100UH 127MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
TUBING COND 4 MIL 5' X 500' datasheet.pdf
CONN PLUG PHONE 1/4" HD COMMER datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8MSOP datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 8.1MM WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME 2C datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.8V 10W datasheet.pdf