Microchip Technology PIC16LF1782T-I/MV
PIC16LF1782T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1782T-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1782T-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF1782T-I/MV
QUANTITY
PIC16LF1782T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1782T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1782T-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x12b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1782T-I/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1782T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1782T-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1782T-I/MV
CONN EDGECARD 10POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 10-26AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC BUFFER UHS SGL ESV datasheet.pdf
CAP CER 24PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 10% 2500VDC RAD datasheet.pdf