Microchip Technology PIC16LF1786T-I/SO
PIC16LF1786T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1786T-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1786T-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF1786T-I/SO
QUANTITY
PIC16LF1786T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1786T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1786T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1784,6,7 Errata/Datasheet 22/Jul/2013
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x12b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1786T-I/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1786T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1786T-I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1786T-I/SO
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf