Microchip Technology PIC16LF1827-I/MV
PIC16LF1827-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1827-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1827-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF1827-I/MV
QUANTITY
PIC16LF1827-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1827-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1827-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
mTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size384 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1827-I/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1827-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1827-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1827-I/MV
CONN TERM BLOCK 7.62MM 11POS PCB datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 56POS GOLD datasheet.pdf
RES 70 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W SMA datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
XGIE 4PR SOLID USHIELD 500' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
22UF 100V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf