Microchip Technology PIC16LF18324-E/SL
PIC16LF18324-E/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF18324-E/SL
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16LF18324-E/SL.pdf
Availability of PIC16LF18324-E/SL
QUANTITY
PIC16LF18324-E/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF18324-E/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16LF18324-E/SL
PCN Part Status ChangeWire Coating Change 16/Oct/2015
Standard Package57
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
Number of I/O12
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 15x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF18324-E/SL
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF18324-E/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF18324-E/SL Details Description
Related parts for PIC16LF18324-E/SL
SOLDERING IRON DIRECT PLUG 25W datasheet.pdf
FILTER CAP 47000PF 2A 50V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf