Vishay/Dale RN60D1783FRSL
RN60D1783FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1783FRSL
Brief Description
RES 178K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1783FRSL.pdf
Availability of RN60D1783FRSL
QUANTITY
RN60D1783FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1783FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1783FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1783FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D1783FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1783FRSL Details Description
Related parts for RN60D1783FRSL
CONN SOCKET SIZE 22 GOLD WRAP datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 84.5OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BUZZER MAGN 2.0KHZ 14MM PC MT datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA SC59 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf