Microchip Technology PIC16LF1903T-I/MV
PIC16LF1903T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1903T-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1903T-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF1903T-I/MV
QUANTITY
PIC16LF1903T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1903T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1903T-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16LF1902,3 Errata and Datasheet Revision 20/Nov/2013
PIC16LF1902/1903 Datasheet Update 18/Jul/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Datasheet Update 16/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1903T-I/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1903T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1903T-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1903T-I/MV
CONN HEADER 40POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
TERM BLK DK4/380 Q datasheet.pdf
VARISTOR 423V 1.2KA 4032 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 24POS DUAL TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LP3907 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 349.3 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf