Microchip Technology PIC16LF1939-I/MV
PIC16LF1939-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1939-I/MV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40-UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1939-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF1939-I/MV
QUANTITY
PIC16LF1939-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1939-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1939-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1939-I/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1939-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1939-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1939-I/MV
RES ARRAY 7 RES 68K OHM 8SIP datasheet.pdf
TRANS 600/ 600CT 150 SPLIT AUDIO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 84POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf