Microchip Technology PIC16LF722-I/SP
PIC16LF722-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF722-I/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16LF722-I/SP.pdf
Availability of PIC16LF722-I/SP
QUANTITY
PIC16LF722-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF722-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16LF722-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF722-I/SP
Related LinksPIC16LF, PIC16LF722-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF722-I/SP Details Description
Related parts for PIC16LF722-I/SP
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .328" .135"L datasheet.pdf
IC BUFFER DL NON-INV 6TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 37.4 OHM 1% 10W datasheet.pdf
F3SJ-A1595P20 datasheet.pdf
DIODE GEN PURPOSE datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN RECP datasheet.pdf
150UF 400V 25.4X79.38 85C AXI datasheet.pdf