Digi International XBP24BZ7WIT-002J
XBP24BZ7WIT-002J picture photo
Mfg. Part Number
XBP24BZ7WIT-002J
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
XBEE PRO SET S2B 10MW WIRE
Datasheet Download
XBP24BZ7WIT-002J.pdf
Availability of XBP24BZ7WIT-002J
QUANTITY
XBP24BZ7WIT-002J Order Process
Ship out your order
Specifications of XBP24BZ7WIT-002J
Internal Part NumberEIS-XBP24BZ7WIT-002J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsXBee™ Family Chart
XBee Migration Guide
Product Training ModulesHow to Perform a Range Test Between Two XBee Modules
Chat Session via XBee
Video FileXBees Soar into Space on NASA Rocket
PCN Design/SpecificationRelease of XCTU 6.2 16/Jun/2015
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesXBee-Pro®
PackagingBulk
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolZigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output10dBm
Sensitivity-102dBm
Serial InterfacesI2C, PWM, SPI, UART
Antenna TypeIntegrated, Wire Antenna
Memory Size-
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Receiving47mA
Current - Transmitting205mA
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XBP24BZ7WIT-002J
Related LinksXBP24BZ7, XBP24BZ7WIT-002J Datasheet, Digi International Distributor
XBP24BZ7WIT-002J Details Description
Related parts for XBP24BZ7WIT-002J
LED 7-SEG DUAL CC .56" GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 125MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 30POS 1MM SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 12A SC70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 140 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 30COND 24AWG SLATE 500' datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf