Microchip Technology PIC16LF819-I/ML
PIC16LF819-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF819-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF819-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF819-I/ML
QUANTITY
PIC16LF819-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF819-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF819-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF819-I/ML
Related LinksPIC16LF, PIC16LF819-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF819-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF819-I/ML
TRANS PNP 350V 15A TO264 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 700MHZ 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 28POS datasheet.pdf
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.4 MM PIT datasheet.pdf