Microchip Technology PIC16LF874AT-I/PT
PIC16LF874AT-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF874AT-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16LF874AT-I/PT.pdf
Availability of PIC16LF874AT-I/PT
QUANTITY
PIC16LF874AT-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF874AT-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16LF874AT-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF874AT-I/PT
Related LinksPIC16LF8, PIC16LF874AT-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF874AT-I/PT Details Description
Related parts for PIC16LF874AT-I/PT
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SMT datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf