Microchip Technology PIC16LF877AT-I/L
PIC16LF877AT-I/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF877AT-I/L
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
Datasheet Download
PIC16LF877AT-I/L.pdf
Availability of PIC16LF877AT-I/L
QUANTITY
PIC16LF877AT-I/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF877AT-I/L
Internal Part NumberEIS-PIC16LF877AT-I/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF877AT-I/L
Related LinksPIC16LF8, PIC16LF877AT-I/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF877AT-I/L Details Description
Related parts for PIC16LF877AT-I/L
RES SMD 33.2KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 11A 15.5 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE16 M25 datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1=50 METERS datasheet.pdf
RA2R1 TMR ON DLY 24VDC/24-240VAC datasheet.pdf
FLANGED BALL BUSHING datasheet.pdf
CONN FML 3POS datasheet.pdf