Microchip Technology PIC18F2480T-I/ML
PIC18F2480T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2480T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC18F2480T-I/ML.pdf
Availability of PIC18F2480T-I/ML
QUANTITY
PIC18F2480T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2480T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F2480T-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC18 J Series MCU Overview
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
Qualification Revision 09/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2480T-I/ML
Related LinksPIC18F24, PIC18F2480T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2480T-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F2480T-I/ML
RES SMD 3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 68K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 20POS datasheet.pdf