Microchip Technology PIC18F24K22-I/ML
PIC18F24K22-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F24K22-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC18F24K22-I/ML.pdf
Availability of PIC18F24K22-I/ML
QUANTITY
PIC18F24K22-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F24K22-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F24K22-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 03/Nov/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 19x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F24K22-I/ML
Related LinksPIC18F24, PIC18F24K22-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F24K22-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F24K22-I/ML
FIXED IND 820UH 204MA 6.22 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 18A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTBE 0.2A 60V 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L6563 datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.25W DO214AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf