Panasonic Electronic Components ERJ-14YJ391U
ERJ-14YJ391U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14YJ391U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 390 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14YJ391U.pdf
Availability of ERJ-14YJ391U
QUANTITY
ERJ-14YJ391U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14YJ391U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14YJ391U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14YJ391U
Related LinksERJ-14, ERJ-14YJ391U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14YJ391U Details Description
Related parts for ERJ-14YJ391U
RES 1.13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM OVP UVLO HV TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 3W3 HSG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf