Microchip Technology PIC18F2539-E/SO
PIC18F2539-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2539-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC18F2539-E/SO.pdf
Availability of PIC18F2539-E/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18F2539-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2539-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18F2539-E/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size24KB (12K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1408 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2539-E/SO
Related LinksPIC18F2, PIC18F2539-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2539-E/SO Details Description
Related parts for PIC18F2539-E/SO
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CONNECTING CABLE 2M W/CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf