Microchip Technology PIC18F4410-I/ML
PIC18F4410-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4410-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F4410-I/ML.pdf
Availability of PIC18F4410-I/ML
QUANTITY
PIC18F4410-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4410-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F4410-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
Errata Update Rev. A1 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B2 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B3 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B4 09/Jan/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4410-I/ML
Related LinksPIC18F4, PIC18F4410-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4410-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F4410-I/ML
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED 1"X 4" 8PC/6.5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
IC LINE-SIDE DAA 16SOIC datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE J L=50CM 4M datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf