Microchip Technology PIC18F4410-I/ML
PIC18F4410-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4410-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F4410-I/ML.pdf
Availability of PIC18F4410-I/ML
QUANTITY
PIC18F4410-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4410-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F4410-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
Errata Update Rev. A1 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B2 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B3 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B4 09/Jan/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4410-I/ML
Related LinksPIC18F4, PIC18F4410-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4410-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F4410-I/ML
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL WITH AD9248BCP-65 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 550MW SOD323F datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 976 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1.5UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf