Microchip Technology PIC18F4423-I/PT
PIC18F4423-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4423-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F4423-I/PT.pdf
Availability of PIC18F4423-I/PT
QUANTITY
PIC18F4423-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4423-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F4423-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4423-I/PT
Related LinksPIC18F4, PIC18F4423-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4423-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F4423-I/PT
RES 27 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL LOCKWASHER LUG #4 ANGLE datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE E VERT datasheet.pdf
IC REGSTERD TRSCVR 16BIT 56SSOP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
TRANS PNP 400V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf