Microchip Technology PIC18F65K80-I/MR
PIC18F65K80-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F65K80-I/MR
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC18F65K80-I/MR.pdf
Availability of PIC18F65K80-I/MR
QUANTITY
PIC18F65K80-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F65K80-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC18F65K80-I/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 06/Dec/2013
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Copper Bond Wire Update 16/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 23/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size32KB (16K x 16)
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F65K80-I/MR
Related LinksPIC18F65, PIC18F65K80-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F65K80-I/MR Details Description
Related parts for PIC18F65K80-I/MR
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 3.3V SC-82AB datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 31.2KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf