Microchip Technology PIC18F66K80-I/PT
PIC18F66K80-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F66K80-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC18F66K80-I/PT.pdf
Availability of PIC18F66K80-I/PT
QUANTITY
PIC18F66K80-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F66K80-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F66K80-I/PT
Featured ProductPIC18F46K80/66K80 eXtreme Low Power CAN MCU
PCN Design/SpecificationPIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 06/Dec/2013
PIC18F66K80 Errata Update 26/Feb/2014
PIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 14/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 23/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F66K80-I/PT
Related LinksPIC18F66, PIC18F66K80-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F66K80-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F66K80-I/PT
RES SMD 475 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V BLUE datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf