Microchip Technology PIC18F8722-I/PT
PIC18F8722-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F8722-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC18F8722-I/PT.pdf
Availability of PIC18F8722-I/PT
QUANTITY
PIC18F8722-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F8722-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F8722-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC18 J Series MCU Overview
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Coated Copper Bond Wire 21/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O70
Program Memory Size128KB (64K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F8722-I/PT
Related LinksPIC18F8, PIC18F8722-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F8722-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F8722-I/PT
IC PHASE-LOCKED LOOP LOPWR 8SOIC datasheet.pdf
IC MODEM CTRL 44PLCC datasheet.pdf
MODEM RJ-11 V.92 SRL DATA 5V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
RES 25K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf