Microchip Technology PIC18LF23K22-I/SP
PIC18LF23K22-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF23K22-I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18LF23K22-I/SP.pdf
Availability of PIC18LF23K22-I/SP
QUANTITY
PIC18LF23K22-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF23K22-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18LF23K22-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 19x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF23K22-I/SP
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF23K22-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF23K22-I/SP Details Description
Related parts for PIC18LF23K22-I/SP
FIXED IND 6.8UH 720MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FIELD QUAD PROG SSCLK 24-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 4LCC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf