Microchip Technology PIC18LF2410T-I/ML
PIC18LF2410T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF2410T-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC18LF2410T-I/ML.pdf
Availability of PIC18LF2410T-I/ML
QUANTITY
PIC18LF2410T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF2410T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18LF2410T-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Errata Update Rev. A1 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B2 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B3 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B4 09/Jan/2015
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF2410T-I/ML
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF2410T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF2410T-I/ML Details Description
Related parts for PIC18LF2410T-I/ML
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
ANTENNA 916MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 15SAU 70POS datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf