Microchip Technology PIC18LF2510-I/SP
PIC18LF2510-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF2510-I/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18LF2510-I/SP.pdf
Availability of PIC18LF2510-I/SP
QUANTITY
PIC18LF2510-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF2510-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18LF2510-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata Update Rev. A1 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B2 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B3 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B4 09/Jan/2015
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF2510-I/SP
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF2510-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF2510-I/SP Details Description
Related parts for PIC18LF2510-I/SP
CONN TERM BLOCK 5.00MM 9POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 470K OHM 10SIP datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM8033 datasheet.pdf
SITE LICENSE PCI TARG 32BIT ECP3 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES 18 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR DL BUCK PWM 40QFN datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf