Microchip Technology PIC18LF4220T-I/PT
PIC18LF4220T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4220T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18LF4220T-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF4220T-I/PT
QUANTITY
PIC18LF4220T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4220T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4220T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size4KB (2K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4220T-I/PT
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4220T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4220T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF4220T-I/PT
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.8KV 25A DO203 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 2A 3V datasheet.pdf
PACE SEAT TL .100X.200 MNL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf