Microchip Technology PIC18LF4410T-I/PT
PIC18LF4410T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4410T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18LF4410T-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF4410T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18LF4410T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4410T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4410T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata Update Rev. A1 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B2 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B3 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B4 09/Jan/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4410T-I/PT
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4410T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4410T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF4410T-I/PT
OSC XO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG VERTICAL 68POS .050 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 26POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 36POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 2506 datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR TAS5514B-Q1 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
GT SERIES 3000VA 208V TOWER DBL datasheet.pdf