Microchip Technology PIC18LF4439-I/P
PIC18LF4439-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4439-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
PIC18LF4439-I/P.pdf
Availability of PIC18LF4439-I/P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18LF4439-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4439-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4439-I/P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size12KB (6K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size640 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4439-I/P
Related LinksPIC18LF, PIC18LF4439-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4439-I/P Details Description
Related parts for PIC18LF4439-I/P
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 30V 1.5A 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 25.5MA 72 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 210MA 4.6 OHM datasheet.pdf
PRECISION CLAMP datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 484FBGA datasheet.pdf
5.0MM SCREWLESS, 6 POSN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf