Microchip Technology PIC18LF4458T-I/PT
PIC18LF4458T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4458T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18LF4458T-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF4458T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18LF4458T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4458T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4458T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size24KB (12K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4458T-I/PT
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4458T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4458T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF4458T-I/PT
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
SURGE PROTEC TERM BLOCK 24VDC datasheet.pdf
60805A121 HOLD DOWN PLUNGER datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS CABLE SEALED datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 1430LM 1CH MCPCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf