Microchip Technology PIC18LF4680T-I/PT
PIC18LF4680T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4680T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18LF4680T-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF4680T-I/PT
QUANTITY
PIC18LF4680T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4680T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4680T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4680T-I/PT
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4680T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4680T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF4680T-I/PT
ROUND SPACER #2 NYLON 7/16" datasheet.pdf
TERM BLOCK 600V WM GN/YLW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC SER/DESER 5-50MHZ 24B 48LLP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB6 M25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf