Microchip Technology PIC18LF46K80T-I/ML
PIC18LF46K80T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF46K80T-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18LF46K80T-I/ML.pdf
Availability of PIC18LF46K80T-I/ML
QUANTITY
PIC18LF46K80T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF46K80T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18LF46K80T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF46K80T-I/ML
Related LinksPIC18LF46, PIC18LF46K80T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF46K80T-I/ML Details Description
Related parts for PIC18LF46K80T-I/ML
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.665V SC70-4 datasheet.pdf
C/A LC-SC DUP 50/125 MM 2M datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 9POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 660MA 470 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2A AXIAL datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf