Vicor Corporation V375A5T300BL
V375A5T300BL picture photo
Mfg. Part Number
V375A5T300BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5T300BL.pdf
Availability of V375A5T300BL
QUANTITY
V375A5T300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5T300BL
Internal Part NumberEIS-V375A5T300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5T300BL
Related LinksV375A5, V375A5T300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5T300BL Details Description
Related parts for V375A5T300BL
MOSFET N-CH 800V 7.5A TO-220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 7POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FUSE AUTO 15A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 80V 200A 3TOWER datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf