Microchip Technology PIC24F04KL100-I/ST
PIC24F04KL100-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F04KL100-I/ST
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC24F04KL100-I/ST.pdf
Availability of PIC24F04KL100-I/ST
QUANTITY
PIC24F04KL100-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F04KL100-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC24F04KL100-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Cost PIC24F KL Family Overview
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24F16KL402 Datasheet Revision 12/Nov/2013
PIC24F16KL402 Errata Update 17/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size4KB (1.375K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F04KL100-I/ST
Related LinksPIC24F04K, PIC24F04KL100-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F04KL100-I/ST Details Description
Related parts for PIC24F04KL100-I/ST
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS .100 26-30 TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 10POS datasheet.pdf
RES SMD 2.8M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
RES 150K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf