Microchip Technology PIC24F08KM204T-I/ML
PIC24F08KM204T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KM204T-I/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC24F08KM204T-I/ML.pdf
Availability of PIC24F08KM204T-I/ML
QUANTITY
PIC24F08KM204T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KM204T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KM204T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
PIC24FV16KM204 Errata and Datasheet Revision 09/Sep/2013
PIC24FV16KM204 Errata/Datasheet 17/Mar/2014
Errata/Datasheet Update 05/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 22x10b/12b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KM204T-I/ML
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KM204T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KM204T-I/ML Details Description
Related parts for PIC24F08KM204T-I/ML
IC TRANSCVR BIDIR 8BIT 20DQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7942 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 395MA 400 MOHM datasheet.pdf