C&K Components U15J2ZQE2
U15J2ZQE2 picture photo
Mfg. Part Number
U15J2ZQE2
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
U15J2ZQE2.pdf
Availability of U15J2ZQE2
QUANTITY
U15J2ZQE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of U15J2ZQE2
Internal Part NumberEIS-U15J2ZQE2
Category Switches
FamilyRocker Switches
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 17.96mm x 10.62mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U15J2ZQE2
Related LinksU15J, U15J2ZQE2 Datasheet, C&K Components Distributor
U15J2ZQE2 Details Description
Related parts for U15J2ZQE2
TRIMMER 20K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG16G/AF16/AFG16G datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LC2MOS 20-PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 0.267 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A TNCM datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 50 POS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 970MA 260 MOHM datasheet.pdf
MODULE MALE 8POS PUSH IN LOCK datasheet.pdf