Microchip Technology PIC24F16KL402-I/ML
PIC24F16KL402-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KL402-I/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24F16KL402-I/ML.pdf
Availability of PIC24F16KL402-I/ML
QUANTITY
PIC24F16KL402-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KL402-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KL402-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Cost PIC24F KL Family Overview
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24F16KL402 Datasheet Revision 12/Nov/2013
PIC24F16KL402 Errata Update 17/Mar/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KL402-I/ML
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KL402-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KL402-I/ML Details Description
Related parts for PIC24F16KL402-I/ML
VARISTOR 108V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC REMOTE THERMAL CTRLR 24-QSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 SQ WW datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 21.7VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 160UH SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 6P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
SPARE VS6506-X VALUSCAN CONN datasheet.pdf
OSC XO 19.94MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf