Microchip Technology PIC24F16KM204-E/ML
PIC24F16KM204-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KM204-E/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC24F16KM204-E/ML.pdf
Availability of PIC24F16KM204-E/ML
QUANTITY
PIC24F16KM204-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KM204-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KM204-E/ML
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
PIC24FV16KM204 Errata and Datasheet Revision 09/Sep/2013
PIC24FV16KM204 Errata/Datasheet 17/Mar/2014
Errata/Datasheet Update 05/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 22x10b/12b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KM204-E/ML
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KM204-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KM204-E/ML Details Description
Related parts for PIC24F16KM204-E/ML
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT PINS datasheet.pdf
PWR LED LIGHT SOURCE 1W RED datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 40A D2PAK datasheet.pdf